Sdružení Ašsko v roce 2014

Města Aš a Hranice a obce Krásná, Podhradí a Hazlov – sdružené od roku 1999 do nejzápadnějšího mikroregionu České republiky – Sdružení Ašsko, spolupracovala i v roce 2014. Tento rok byl všeobecně ve většině členských obcí ve znamení čerpání posledních finančních prostředků v rámci programového období 2007-2013.
Obce tak na své projekty čerpaly dotace zejména z Operačního programu životního prostředí a ze znovu obnoveného Regionálního operačního programu region soudružnosti Severozápad. Dále obce využily možnosti žádat prostřednictvím místní akční skupiny MAS 21 o dotace z programu LEADER. Všechny členské obce souhlasily se zařazením do území působnosti MAS 21 a Sdružení Ašsko se tak stalo partnerem této místní akční skupiny, kde zároveň zastává funkci kontrolního výboru.
 
U jednoho z nejvýznamnějších projektů Sdružení Ašsko „Integrované přeshraniční cyklostezky Wunsiedel – Selb – Aš“ známé jako Mostní cyklostezka začalo 5leté období tzv. udržitelnosti projektu, což představuje každoroční vytvoření zprávy o stavu a využití vybudované cyklostezky a její předložení kontrolním orgánům. Toto 5leté období udržitelnosti již naopak v roce 2014 skončilo u projektu „Poznej svého souseda“, v rámci kterého byla v členských obcích vybudována dětská hřiště. Od 1.1.2015 tak mohla být všechna z výše jmenovaného projektu pořízená hřiště převedena darovací smlouvou na jednotlivé obce.   
 
Sdružení Ašsko společně s bavorskými a saskými partnery plánuje přípravu velkého přeshraničního projektu v rámci Zeleného pásu. Zelený pás je dlouhodobý a neustále se rozvíjející projekt, do kterého byly v uplynulých letech zapojeny i obce na Ašsku (Revitalizace zámeckého parku v Krásné, Naučná stezka v Hranicích apod.). V rámci tohoto zastřešujícího projektu je nyní připravován projekt ArteNoah, který si klade za úkol zatraktivnit region trojstátí a přilákat sem návštěvníky. Ve spolupráci měst na bavorské a saské straně, Německého úřadu pro regionální rozvoj a Sdružení Ašsko se budou připravovat podklady a hledat finanční zdroje pro vybudování interaktivního centra pro udržitelný rozvoj, které by mělo stát v lokalitě Neuhausen (Nové Domy) na pomezí s obcí Krásná.
 
Díky strategické poloze mezi Saskem a Bavorskem se Sdružení Ašsko společně s německými partnery dlouhodobě snaží o zintenzivnění spolupráce příhraničních obcí a vytvoření regionu, který bude příjemný pro život místních obyvatel, poskytne jim dostatek práce, kvalitní infrastrukturu a služby ve sféře sociální a zdravotní, kulturní akce a aktivní odpočinek, ale který na druhou stranu zároveň přiláká turisty. O projektových záměrech a o přípravách na nové programové období 2014-2020 se mimo jiné hovořilo i na dvou jednáních přeshraničního svazku „Přátelé v srdci Evropy“. To první v roce 2014 se konalo v Aši u příležitosti otevření nového muzea v budově bývalé hasičské zbrojnice na Poštovním náměstí 20.května, druhé pak na konci září v bavorském Rehau.
 
Sdružení Ašsko je v novém dotačním období otevřeno jakékoliv spolupráci, která povede k získání dotačních titulů a přispěje tak ke zkvalitnění a zpříjemnění života obyvatelům v nejzápadnějším koutu České republiky.
 
Zpracovala: Mgr. Petra Bulantová
manažerka Sdružení Ašsko
http://assko.obeckrasna.cz
 
Setkani svazu PSE 2015 m
Setkání svazku Přátelé v srdci Evropy (zvětšit)