Krásenská buchta

V pátek, 30. října, Krásnou tiše proplul obří osvícený had plný malých světlušek a světlušáků – dětí třímajících lampionky a putujících se svými rodiči a prarodiči za vílí královnou podzimu. Průvod vycházel z nové krásenské návsi, kam si děti přivolaly světluškové víly na malých konících, aby je dovedly na podzimní kouzelný kopec  blízko místní sokolovny.

Zábava v duchu Valentýna

Místní Sokolovna se již čtvrtým rokem stala místem konání Krásenské zábavy. Letošní rok nebyl ochuzen o nápadité téma, a protože bylo 14. února, rytmus zábavy se řídil Valentýnem, konkrétně Valentýnem černorudým. Přesto, že tradice této veselice není nijak předlouhá, všeobecně se ví, že je o ni veliký zájem.

Buchty a dýně, světlušky a víly…

Už po sedmé se v Krásné u Aše uskutečnila na konci října Světlušková procházka zakončená vyhlášením soutěže Krásenská buchta. Večer po setmění se malé světlušky a světlušáci (neboli děti s lampionky) se svými rodiči, prarodiči, sešli u místní školky, odkud vyrazili za světluškovými vílami, jež sem dorazily na osvětlených koních, za královnou podzimu. Průvod připomínající obřího světelného hada, tiše se pohybujícího Krásnou, se vydal silnicí mezi zahrádky na pole. Cesta byla lemována svíčkami a vyřezávanými dýněmi, hořícími pařezy a loučemi. Na kopci u obří dýně na všechny čekala královna podzimu, která přivítala příchozí, popřála jim krásný zbytek podzimu a předala jim malý dárek, který měl dětem alespoň chvíli svítit a připomínat usínající sluníčko.

První krásenská koukačka

Mezi Vánocemi a Silvestrem se krásenské rodiny, inspirované německými sousedy, rozhodly absolvovat cestu mezi svými vánočními stromky. Staly se testovacím vzorkem nové místní tradice, kterou by chtěly i dále v době vánoční společně s dalšími novými zájemci z řad místních obyvatel pěstovat. Akci nazvaly Krásenská koukačka. A v čem ona koukačka tkvěla?

Podzimní královna víl se objevila v Krásné

Objevení podzimní královny víl, za níž dovedly světýlkový průvod světluškové víly na koních, si v sobotu, 26. října, nedalo ujít mnoho dětí z Krásné, Aše a okolí. Ty se s lampionky všeho druhu vydaly se svými rodiči, prarodiči a kamarády od krásenské školky po cestě osvětlené vyřezávanými dýněmi a různými světýlky k místní sokolovně, kde na ně pod vysokými stromy čekala zmíněná podzimní královna, jež všechny přivítala, sdělila, že začíná předávat vládu zimě, a nakonec děti obdarovala světýlkovým náramkem.

Vánoce 2013

Příjemnou předvánoční neděli zažili obyvatelé a obyvatelky Krásné, Adorfu a též přespolní návštěvníci na akci nazvané Advent u Weihnachtstromečku, kterou pořádala obec Krásná ve spolupráci se sousedním městečkem Adorf, a to v rámci akce “Advent u Weihnachtsstromečku“ spolufinancovaného Evropskou unií z Programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika Svobodný stát Sasko 2007 – 2013 – Fond malých projektů.
15. prosince se všichni sešli na budoucí návsi u mateřské školky, kde mohli nakupovat na malém vesnickém jarmarku. U stánků se dalo nakoupit cukroví, vánoční dekorace, náušnice… vše vlastnoručně vyvedené a téměř za hubičku prodávané. V kostýmech prodávaly Krásenské buchty, Klub Krásňaček a Joker.

Vánoční ozdoby

Milí obyvatelé Krásné,
v neděli, 15. prosince, se slavnostně rozsvítí vánoční stromeček u místní školky. Pakliže se chcete připojit k výzdobě tohoto stromečku, můžete vyrobit vánoční ozdobu, která ustojí místní počasí, a přinést ji do středy, 12. prosince, na Obecní úřad.

Krásenské buchty

Vážené a milé krásenské a přespolní buchtařky a samozřejmě i buchtaři! V sobotu, 26. října 2013, se opět uskuteční pekařské klání, a proto Vás srdečně zveme k účasti v tomto sladko-slaném souboji. Své výtvory - sladké či slané nebo oboje - můžete přinést na tácu, nakrájené, mezi 15 a 16 hodinou do krásenské sokolovny. Všechny dobroty vyhodnotí nezávislá mužská porota. Vyhlášení soutěže proběhne v závěru Podzimní světluškové procházky, kolem 18.45 taktéž v sokolovně.
S radostí očekáváme stejně vysokou účast jako v předchozím ročníku, Krásenské buchty

Na Krásenské zábavě byly k vidění aquabely i chlupatě romantické holínky

V sobotu, 16. února, se krásenská sokolovna zcela zaplnila lidmi, kteří si přišli zatančit na druhou Krásenskou zábavu. Pořadatelkami tohoto reje byly Krásenské buchty. Ty letos nabídly tanečníkům a tanečnicím komfort v podobě nohou ušetřených tlačících lodiček a jiných škrpálů, návštěvníci zábavy totiž mohli trsat v bačkorách či přezůvkách jakéhokoliv druhu. Na parketu tak byly k vidění vlastnoručně pletené botky s bambulemi, růžoví krtci, Homerové Simpsonové s vyvalenýma očima, romanticky chlupatě proužkované domácí holínky a další výkvěty bratrstva tanečního papučstva. Do rytmu a skoku těchto bačkor hrála osvědčená kapela Starovarka, která v průběhu večera dokonce několikrát sešla dolů z pódia mezi tancující lid – tu aby zpěvák zazpíval do ouška slečně právě slavící narozeniny, tu k potěše uší vnímajících nádherné souznění dechových nástrojů při písni Čechy krásné, Čechy mé.